А чи потрібен взагалі стабілізатор напруги вашому холодильнику і як його вибрати? думка експерта

Коли ви купуєте нову побутову техніку, продавець, як правило, обов'язково постарається навяліть вам якісь додаткові аксесуари до них. Одним з таких допів є стабілізатор напруги. І якщо, наприклад, для телевізорів цей прилад абсолютно даремний (по-крайней мере для сучасних телевізорів), то для холодильника стабілізатор є цілком доречним придбанням. Однак купувати його слід тільки при дотриманні деяких умов. Зупинимося на цьому моменті трохи докладніше.

 

Чи потрібен стабілізатор напруги для холодильника або досить мережевого фільтра?

 

Все залежить від того, наскільки напруга у вашій мережі відрізняється від номіналу. Згідно з нормами, допустимим відхиленням є 10%, таким чином нормальним напругою в розетці вважається напруга в діапазоні 198-242 В. Будь-яка побутова техніка, в тому числі і всі холодильники, розраховані на тривалу роботу при таких напружених.

Але що якщо напруга в вашому домі сильно стрибає і періодично виходить за рамки допустимого? Наприклад, ви живете на дачі, а ваш лівий сусід по ночах щось пиляє на циркулярки, а правий сусід п'ятий рік варить паркан? А може бути ваші лінії електропередач ще пам'ятають молодого Брежнєва? Або харчування в вашому котеджі забезпечується від дизельного генератора царських часів? У всіх цих випадках напруга в розетці може опускатися до дуже низьких (150 В і нижче) або, що ще гірше, підніматися до небезпечно високих значень (260+).

Помітити такі перепади напруги можна спостерігаючи за яскравістю світіння ламп розжарювання. Самі педантичні можуть скористатися найпростішим стрілочним вольтметром (цифровий мультиметр для цих цілей не підійде, так як з його допомогою складно відстежити швидкі кидки напруги).

 

Знижена напруга

Отже, якщо напруга в мережі сильно занижена, то його може виявитися недостатньо для запуску двигуна компресора. У деяких схемах через обмотки непрацюючого двигуна буде продовжувати протікати струм, що в кінцевому підсумку призводить до його перегріву і виходу з ладу.

Якщо ж двигун все-таки запустився і працює, то при зниженій напрузі для забезпечення тієї ж потужності через обмотки двигуна буде протікати більший струм, що також призводить до надмірного перегріву двигуна і його поломки.
Звичайно, відповідальний виробник передбачив такий сценарій і тому в якісні холодильники завжди вбудовано теплове реле, яке має знеструмити всю схему в разі перегріву. Але такий режим роботи є аварійним і бажано його всіляко уникати.

 

Підвищена напруга

Не менш небезпечно і підвищена напруга. У найпростіших схемах існує пряма залежність потужності двигуна компресора від напруги живлення. При підвищеній напрузі двигун починає працювати з перевищенням своєї розрахункової потужності і ресурс його помітно скорочується.

Крім того, висока напруга може привести до межвиткового пробою в обмотці ротора / статора, а також вивести з ладу електроніку.

Таким чином, якщо напруга у вашій мережі нестабільно і ви не хочете ризикувати дорогим холодильником, покупка стабілізатора буде правильним рішенням. Вартість стабілізатора не надто велика, але зате він забезпечить цілодобову захист від зниженої і підвищеної напруги.

До речі кажучи, холодильники з двигуном інверторного типу ще більш вимогливі до всіх параметрів напруги живлення.

 

Високовольтні перешкоди

Якщо з напругою в розетці все в порядку, це ще не означає, що вашому холодильнику нічого не загрожує. Велику небезпеку для електронної начинки холодильників (втім, як і будь-який іншої побутової техніки) представляють короткочасні високовольтні перешкоди. Тривалість таких стрибків напруги дуже невелика (мілісекунди), тому вони не викликають спалахів люстр та інших освітлювальних приладів (шляхом утворення занадто інерційна, щоб встигнути зреагувати). Однак навіть одного такого імпульсу може виявитися більш, ніж достатньо, щоб спалити електронну начинку вашого холодильника.

Виникають такі перешкоди з різних причин - це може бути близький розряд лінійної блискавки, потрапляння кульової блискавки в ЛЕП, аварійні ситуації у постачальника електроенергії, комутація будь-якої потужної індуктивного навантаження і т.п. Навіть перегорання звичайної лампи розжарювання викликає в електричній мережі імпульс високої напруги через виникнення ЕРС самоіндукції.

Але насправді все не так страшно. Всі поважають себе виробники завжди вбудовують в свою техніку фільтри від ВЧ і імпульсних перешкод. Особливо, якщо це якась чутлива до перешкод апаратура - підсилювачі, комп'ютери, телевізори. Ясна річ, що нікому не прийде в голову вбудовувати фільтри в який-небудь праска або паяльник.

Додатковим захистом від високовольтних імпульсних перешкод служить мережевий фільтр. Тільки це повинен бути саме мережевий фільтр, а не простий подовжувач на якому китаєць написав, що це «мережевий фільтр». Справжній девайс ніяк не може коштувати менше тисячі рублів. Усередині повинна бути плата зі схемою, з дроселями, конденсаторами і варисторами, обов'язкова наявність заземлюючого контакту на вилці і у всіх розетках. Немає сенсу купувати мережевий фільтр, якщо ви вже купили стабілізатор (тому що кожен стабілізатор за замовчуванням містить ланцюга фільтрації вхідної напруги).

Отже, резюмуємо сказане вище. Якщо напруга в розетці сильно скаче, то для підключення холодильника бажано використовувати стабілізатор. Якщо ж напруга в мережі досить стабільне і не дуже відхиляється від 220В, то купувати стабілізатор недоцільно. Для захисту ніжних і чутливих електронних схем холодильника від високовольтних імпульсних перешкод можна застосувати якісний (дорогий) мережевий фільтр.

Напевно, тут буде доречно нагадати, що фірма Samsung випускає холодильники з інтелектуальною системою Volt Control. По суті це холодильники з власним вбудованим стабілізатором напруги.

 

Який стабілізатор напруги вибрати для холодильника?

 

Вибирати стабілізатор потрібно з урахуванням ваших вимог - потужність холодильника, знижена або підвищена напруга мережі і т.д. Можна, звичайно, купити дорогий прилад, який гарантовано підійде будь-кому, але навіщо переплачувати?

Відразу можна сказати, що вам потрібен тільки однофазний стабілізатор. Трифазні використовуються для харчування промислового холодильного обладнання і це явно не ваш випадок.

На інших характеристиках слід зупинитися більш докладно. Отже, який же стабілізатор потрібен для холодильника? Підемо по порядку.

потужність
Найголовніша характеристика, на яку потрібно звернути увагу при виборі стабілізатора - це максимальна потужність навантаження, яку до нього можна підключати. У нашому випадку вона відповідає пусковий потужності холодильника, і вимірюється в Вольт-Амперах (ВА).

Слід відрізняти номінальну споживану потужність і максимальну (пікову, пускову, стартову).

Справа в тому, що двигун в компресорі холодильника (пральної машини, кондиціонера, фекального насоса і т.п.) в момент запуску і до тих пір, поки не вийде на робочі обороти, споживає значні струми. Це так звані пускові або стартові струми. Будь-стабілізатор - це нізкоінерціонное пристрій, швидко реагує на будь-які зміни як у вхідному ланцюзі, так і в навантаженні. Тому, якщо не передбачити значний запас потужності, стабілізатор в момент включення компресора буде йти в захист по перевантаженню.

 

То який же потужності стабілізатор потрібен для холодильника?

За пікову споживану потужність можна брати 5-кратне значення номінальної потужності, яка приведена в інструкції по експлуатації (також її можна відшукати на наклейці на задній стінці холодильника). Якщо не вдається відшукати ці значення, то орієнтовно можна вважати, що номінальна споживана потужність для однокамерного холодильника зазвичай лежить в діапазоні 150-200 Вт, а для двокамерного - 200-400Вт.

Також слід враховувати, що максимальна вихідна потужність стабілізатора завжди вказується для нормального режиму роботи, тобто коли напруга в мережі дорівнює 220 Вольт. При зниженій напрузі, максимальний поріг видаваної потужності також буде знижуватися. З цього випливає, що вибираючи стабілізатор, необхідно відштовхуватися від максимальної потужності вашого холодильника плюс ще 20% -ий запас зверху. Тоді потужності буде достатньо, щоб живити холодильник як при зниженому, так і при підвищеній напрузі.

Таким чином, з головною характеристикою стабілізатора, потужністю, ми визначилися. Якщо коротко: беремо стабілізатор на 20% могутніше, ніж максимальна споживана потужність холодильника. Наприклад, якщо у вас ATLANT М 7184-003 з середньою споживаною потужністю 120 Вт, то вам потрібно підібрати стабілізатор з вихідною потужністю більше ніж:

Pстаб. = 120 Вт ⋅ 5 + 120 Вт ⋅ 5 ⋅ 0.2 = 720 Вт

 

Робочий діапазон

Наступна важлива характеристика стабілізатора - діапазон вхідних напруг. Тут складно помилитися - чим цей діапазон ширше, тим краще. Існують моделі, розраховані на роботу від 70 до 330 Вольт. Однак, типовий діапазон найбільш поширених моделей - 100 ... 260 В або 120 ... 300 В. Дивіться самі, що більше підходить для вашої мережі.

 

Швидкодія

Хороший стабілізатор повинен мати достатню швидкість спрацьовування при змінах вхідної напруги. Тільки так можна вберегти ніжну електроніку контролера холодильника. Але, зверніть увагу, швидкість повинна бути саме достатня (на практиці це 10-20 мс). Ні Ніка сенсу гнатися за надвисоким швидкодією, що б вам не говорили маркетологи. Прийнятний час відгуку забезпечують всі сучасні стабілізатори, виняток становлять лише старі електромеханічні моделі (що працюють за принципом ЛАТРа).

Щоб ви розуміли, про яких швидкостях йдеться, згадайте, що в 20 мілісекунд укладається всього лише один період напруги (50 Гц або 1/50 с). А так як електронний блок управління холодильником живиться через ємнісні фільтри, схема навіть не встигає помітити стрибка напруги. Не кажучи вже про те, щоб вийти з ладу.

 

Надійність та безпека

 

Так як будь-який холодильник працює цілодобово, то стабілізатор повинен мати підвищену надійність. Не варто купувати відверту китайщину, навіть не дивлячись на її низьку вартість. Проблема з дешевими моделями в тому, що вони не проходять ніякої сертифікації і не забезпечують заявлених характеристик. Ніхто не дасть вам гарантію, наприклад, що вихідна потужність стабілізатора відповідає зазначеній на етикетці.

До того ж, в гонитві за дешевизною, виробник не комплектує свої прилади навіть елементарними ступенями захисту від перенапруги, перевантаження, перегріву. А це вже небезпечно і може привести не тільки до виходу дорогого холодильника з ладу, але і до поразки електрострумом або пожежі.

Про такі характеристики, як вихідна потужність на кордонах заявленого діапазону і швидкість стабілізації, можна взагалі не згадувати. Китайці на це плюють з високої дзвіниці, тому що прекрасно знають, що виявити такі недоліки можна тільки за допомогою тестів, недоступних пересічному споживачеві.

Тому моя вам порада, не ведіться на дешевизну, не створюйте самі собі проблем.

 

Висновок

Для тих, кому ніколи вникати, підведемо короткі підсумки:

  • Стабілізатор для холодильника потрібен тільки якщо напруга в мережі відхиляється більше ніж на 10% від значення 220 Вольт.
  • Для побутових холодильників потрібен однофазний стабілізатор.
  • Потужність стабілізатора повинна бути хоча б трохи вище, ніж максимальна потужність холодильника.
  • Підійде стабілізатор будь-якого типу, крім електромеханічних. Останні мають недостатньо високим часом відгуку.
  • Для забезпечення високої надійності слід купувати сертифіковані моделі від перевірених виробників. Але вони коштують дорого.Комментарии

Captcha


Подписка на новости: